4 работи што треба да ги знаете за калциумот

  1. Не се откажувај од млечни производи

Повеќето возрасни лица треба да се стремат кон 1,000 mg калциум дневно за да одржуваат силни коски и заби и за да помогнав во нормалната функција на на мускулите и на нервите. Има многу начини да го вклопите во вашата исхрана. Млечните производи се богати не само со калциум но и со други хранливи материии.  Доколку  некој не може да толерира млечни производи, тоа бара поголема претпазливост. Доколку не смеете или не сте љубител на млечни производи дневниот внес на калциум можете да го надокнадите со други состојки богати со калциум, како што се бадемите (75 mg на 1/4 чаши); конзервиран лосос со коски (180 mg на 1/2 чаша); семе од сусам (90 mg по лажица); суви смокви (150 mg во шест); и брокула (50 mg на 1/2 чаша).

  1. Витамин Д ја зголемува апсорпцијата на калциум

Соодветен внес на витамин Д овозможува да искористите колку што е можно повеќе од калциумот кој го внесувате преку исхраната или калциумот кој го примате во форма на суплемент. Нашата кожа произведува витамин Д кога е изложена на сончева светлина, но не можеме доволно да генерираме помеѓу октомври и април. Одредена храна и мултивитамини содржат витамин Д, но тоа можеби не е доволно па затоа разговарајте со вашиот лекар дали треба да земате суплементи.

  1. Калциумот може да ви помогне да изгубите тежина

Иако сè уште не се знае зошто, се чини дека калциумот, особено во млечните производи, го поттикнува телото да користи маснотии како извор на енергија, наместо да ги акумулира. Неколку студии откриваат дека млечните производи може да ви помогнат да изгубите тежина како дел од нискокалорична исхрана или да помогнете во спречувањето на зголемување телесна тежина. Калциумот во млечните производи е поефективен отколку калциумот добиен преку суплементи, така што е можно другите компоненти, како што се протеините, да имаат некаква улога во процесот.

  1. Можете да го зголемите внесот на калциум со прилагодување на вашата подготовка на храната

Вашата доматна супа направете ја со млеко наместо со вода. Додајте брокула, кељ, карфиол или сладок компир  во вашата супа или додадете ги во вашата вообилаена салата и посипете со потпечени бадеми. Направете хумус со јогурт наместо масло, додадете тофу во лазања, или да се префрлате од кафе на кафе лате.